  • Mfr # 74L-125-900
  • Zoro # G1134386
Gas Name
Nitric Oxide, Nitrogen
Max. Pressure
500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
74L-125-900
Cylinder Height
14.25 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Cylinder Diameter
4.25 in
Gas Name
Nitric Oxide, Nitrogen
Gas Mixture
Nitric Oxide 900 ppm
Max. Pressure
500 psi
Accuracy
+/-5%
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Gas Type
Nitric Oxide
Chemical Formula
NO
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 74 L, Cylinder Diameter 4.25 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Nitric Oxide 900 ppm, Gas Type Nitric Oxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NO, CAS Number 10102-43-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF