  • Mfr # X02NI99CP750068
  • Zoro # G1134377
Gas Name
Nitric Oxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
74 L
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
4 1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
X02NI99CP750068
Cylinder Dia.
4 1/4 in
Cylinder Height
14.25 in
Outlet Connection Size
5/8 in
Cylinder Diameter
4.25 in
Gas Name
Nitric Oxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
74 L
Gas Mixture
Nitric Oxide 45 ppm
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Gas Type
Nitric Oxide
Chemical Formula
NO
CAS Number
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 74 L, Cylinder Diameter 4.25 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Nitric Oxide 45 ppm, Gas Type Nitric Oxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NO, CAS Number 10102-43-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF