  • Mfr # X02NI99CP7500N1
  • Zoro # G1134264
Gas Name
Nitric Oxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
74 L
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
4 1/4 in
Cylinder Height
14.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
X02NI99CP7500N1
Cylinder Dia.
4 1/4 in
Cylinder Height
14.25 in
Cylinder Diameter
4.25 in
Outlet Connection Size
5/8 in
Gas Name
Nitric Oxide, Nitrogen
Cylinder Capacity
74 L
Gas Mixture
Nitric Oxide 10 ppm
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
NO
Gas Type
Nitric Oxide
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 74 L, Cylinder Diameter 4.25 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Nitric Oxide 10 ppm, Gas Type Nitric Oxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NO, CAS Number 10102-43-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF