  • Mfr # 66ES-111-10
  • Zoro # G1116466
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Nitrogen, Nitrogen Dioxide
Cylinder Capacity
66 L
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Dia.
2 9/10 in
Cylinder Height
10.64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
66ES-111-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
Cylinder Height
10.64 in
Connection Size
C-10
Outlet Connection Size
5/8 in
Cylinder Diameter
3.13 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Nitrogen, Nitrogen Dioxide
Cylinder Capacity
66 L
Gas Mixture
Nitrogen Dioxide 10 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Outlet Connection Type
UNF
Product Type
Calibration Gas
Chemical Formula
NO2
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Standards
ISO 9001:2015
Container Type
Cylinder
CAS Number
Gas Type
Nitrogen Dioxide
Reusability
Refillable
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 66 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Nitrogen Dioxide 10 ppm, Gas Type Nitrogen Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NO2, CAS Number 10102-44-0, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF