  • Mfr # 103L-176P-6220
  • Zoro # G1125688
Gas Name
Nitrogen, Oxygen, Propane
Max. Pressure
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
103L-176P-6220
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Nitrogen, Oxygen, Propane
Gas Mixture
Propane (30% LEL) 6220 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Air
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
C3H8
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Propane (30 Percent LEL) 6220 ppm, Gas Type Nitrogen, Oxygen, Propane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C3H8, CAS Number 74-98-6, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF