  • Mfr # X03NI80CP100005
  • Zoro # G1127535
Gas Name
Nitrogen, Oxygen, Propane
Gas Mixture
Oxygen 18%, Propane (50% LEL) 1.05%
Max. Pressure
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
X03NI80CP100005
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Nitrogen, Oxygen, Propane
Gas Mixture
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Nitrogen
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Oxygen, Propane
Chemical Formula
C3H8, O2
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Oxygen 18 Percent, Propane (50 Percent LEL) 1.05 Percent, Gas Type Oxygen, Propane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C3H8, O2, CAS Number 74-98-6, 7782-44-7, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel