  • Mfr # 105ES-49-75
  • Zoro # G1157303
Gas Name
Nitrogen, Propane
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Height
12.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
105ES-49-75
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Nitrogen, Propane
Gas Mixture
Carbon Monoxide 75 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Background Gas
Nitrogen
Accuracy
+/-5%
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Gas Type
Propane
Chemical Formula
CO
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Monoxide 75 ppm, Gas Type Propane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO, CAS Number 630-08-0, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF