  • Mfr # X02NI99CP1000U4
  • Zoro # G1132803
Gas Name
Nitrogen, R12
Cylinder Capacity
103 L
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
X02NI99CP1000U4
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Nitrogen, R12
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Refrigerant R-12 500 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Refrigerant R-12
Chemical Formula
CCl2F2
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Refrigerant R-12 500 ppm, Gas Type Refrigerant R-12, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CCl2F2, CAS Number 75-71-8, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF