  • Mfr # X02NI99CP1000E4
  • Zoro # G1133223
Gas Name
Nitrogen, R123
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
X02NI99CP1000E4
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Nitrogen, R123
Gas Mixture
Refrigerant R-123 30 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Refrigerant R-123
Chemical Formula
C2HCl2F3
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Refrigerant R-123 30 ppm, Gas Type Refrigerant R-123, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C2HCl2F3, CAS Number 306-83-2, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF