  • Mfr # 116ES-80N-100
  • Zoro # G1119914
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Nitrogen, R123A
Cylinder Capacity
116 L
Gas Mixture
Refrigerant R-123A 100 ppm
Max. Pressure
100 psi
Cylinder Dia.
3 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
116ES-80N-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 1/2 in
Cylinder Height
14.3 in
Connection Size
C-10
Cylinder Diameter
3.5 in
Outlet Connection Size
5/8"-18
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Nitrogen, R123A
Cylinder Capacity
116 L
Gas Mixture
Refrigerant R-123A 100 ppm
Max. Pressure
100 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Standards
ISO 9001:2015
Gas Type
Refrigerant R-123A
Outlet Connection Type
UNF
Chemical Formula
C2HCl2F3
Operating Pressure - Maximum
1,000 psi
CAS Number
Container Type
Cylinder
Product Type
Calibration Gas
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 116 L, Cylinder Diameter 3.5 in, Cylinder Height 14.3 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Refrigerant R-123A 100 ppm, Gas Type Refrigerant R-123A, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C2HCl2F3, CAS Number 306-83-2, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18