  • Mfr # 74L-SIH4-15
  • Zoro # G1139234
Gas Name
Nitrogen, Silane
Gas Mixture
Silane 15 ppm
Max. Pressure
500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
74L-SIH4-15
Cylinder Height
14.25 in
Connection Size
C-10
Cylinder Diameter
4.25 in
Gas Name
Nitrogen, Silane
Gas Mixture
Silane 15 ppm
Max. Pressure
500 psi
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
SiH4
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Gas Type
Silane
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 74 L, Cylinder Diameter 4.25 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Silane 15 ppm, Gas Type Silane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula SiH4, CAS Number 7803-62-5, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015