  • Mfr # X02NI99CP1000F3
  • Zoro # G1126205
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Nitrogen, Toluene
Cylinder Capacity
103 L
Max. Pressure
1,000 psi
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
X02NI99CP1000F3
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 21/64 in
Cylinder Height
13.6 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.3 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Nitrogen, Toluene
Cylinder Capacity
103 L
Gas Mixture
Toluene 200 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Steel
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Outlet Connection Type
UNF
CAS Number
Container Type
Cylinder
Chemical Formula
C7H8
Gas Type
Toluene
Standards
ISO 9001:2015
Operating Pressure - Maximum
1,000 psig
Product Type
Calibration Gas
Reusability
Disposable
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Toluene 200 ppm, Gas Type Toluene, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C7H8, CAS Number 108-88-3, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015