  • Mfr # 44ES-242N-100
  • Zoro # G1114244
Gas Name
Nitrogen, Toluene
Gas Mixture
Toluene 100 ppm
Max. Pressure
825 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
44ES-242N-100
Cylinder Height
10.64 in
Cylinder Diameter
3.13 in
Gas Name
Nitrogen, Toluene
Gas Mixture
Toluene 100 ppm
Max. Pressure
825 psi
Background Gas
Nitrogen
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
C7H8
Operating Pressure - Maximum
825 psi
Gas Type
Toluene
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 44 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Toluene 100 ppm, Gas Type Toluene, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C7H8, CAS Number 108-88-3, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF