  • Mfr # 105ES-34-3500
  • Zoro # G1154065
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Nitrogen UHP
Cylinder Capacity
105 L
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Dia.
3 13/64 in
Cylinder Height
12.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
105ES-34-3500
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 13/64 in
Cylinder Height
12.8 in
Connection Size
C-10
Outlet Connection Size
5/8"-18
Cylinder Diameter
3.2 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Nitrogen UHP
Cylinder Capacity
105 L
Gas Mixture
Carbon Dioxide 3,500 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-2%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Container Type
Cylinder
Chemical Formula
CO2
Standards
ISO 9001:2015
CAS Number
Gas Type
Product Type
Calibration Gas
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Outlet Connection Type
UNF
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 3,500 ppm, Gas Type Nitrogen UHP, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF