  • Mfr # 105ES-37-60
  • Zoro # G1155824
Gas Name
Pentane
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Height
12.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
105ES-37-60
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Pentane
Gas Mixture
Carbon Dioxide 60 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Background Gas
Air
Accuracy
+/-5%
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Chemical Formula
CO2
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Carbon Dioxide 60 ppm, Gas Type Pentane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula CO2, CAS Number 124-38-9, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015