  • Zoro # G516063121
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Industry Number
8V1600
Outside Length
160 in
Top Width
8 7/8 in
Reinforcing Cord Material
Polyester
Thickness
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
8/8V1600
Zoro #
G516063121
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Outside Length
160 in
Top Width
8 7/8 in
Thickness
1 in
Belt Trade Size
8V
Rib Width
0.875 in
Details
Item
V-Belt
Industry Number
8V1600
Reinforcing Cord Material
Polyester
Standards
ARPM, REACH, RoHS2
Belt Coating
Flex-Weave(TM) Oil and Heat Resistant Cover
Application
Heavy Duty Industrial
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Belt Material
Neoprene
Number of Bands
8
Resistance Properties
Heat Resistant, Oil Resistant
Belt Series
Super HC(R) PowerBand(R) Belts
Color
Black
Edge Construction
Wrapped
Description
V-Belt, Belt Material Neoprene, Edge Construction Wrapped, Industry Number 8V1600, Number of Bands 8, Outside Length 160 in, Reinforcing Cord Material Polyester, Thickness 1 in, Top Width 8 7/8 in, Belt Trade Size 8V, V-Belt Type Banded, Application Heavy Industry, Belt Coating Flex-Weave(TM), Belt Series Super HC(R) PowerBand(R), Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F