PowerGrip GT2 Twin Power Belts - 8M and 14M, TP2400-8MGT-30
  • Mfr # TP2400-8MGT-30
  • Zoro # G8090287
Key Features
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT2 Twin Power
Pitch Length - Timing Belts
2400 mm
Number of Teeth - Timing Belts
300
Pitch - Timing Belts
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TP2400-8MGT-30
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2400 mm
Height
8 mm
Top Width
30 mm
Details
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT2 Twin Power
Number of Teeth - Timing Belts
300
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Double Sided
Material
Polychloroprene
Temp. Range
-30 to 100°C