PowerGrip GT2 Twin Power Belts - 8M and 14M, TP4400-8MGT-85
  • Mfr # TP4400-8MGT-85
  • Zoro # G8082876
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT2 Twin Power
Pitch Length - Timing Belts
4400 mm
Number of Teeth - Timing Belts
550
Pitch - Timing Belts
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TP4400-8MGT-85
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
4400 mm
Height
8 mm
Top Width
85 mm
Details
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT2 Twin Power
Number of Teeth - Timing Belts
550
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Double Sided
Temp. Range
-30 to 100°C