PowerGrip GT3 Belts - 5M, 535-5MGT-15
  • Mfr # 535-5MGT-15
  • Zoro # G7971320
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT3
Pitch Length - Timing Belts
535 mm
Number of Teeth - Timing Belts
107
Pitch - Timing Belts
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
535-5MGT-15
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
535 mm
Height
3.81 mm
Top Width
15 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT3
Number of Teeth - Timing Belts
107
Pitch - Timing Belts
5 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Temp. Range
-30 to 100°C