PowerGrip GT4 Belts - 8M and 14M, 1584-8MGT-12
  • Mfr # 1584-8MGT-12
  • Zoro # G7942289
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Synchronous Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Powergrip GT4
Pitch Length - Timing Belts
1584 mm
Number of Teeth - Timing Belts
198
Pitch - Timing Belts
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1584-8MGT-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1584 mm
Height
5.59 mm
Top Width
12 mm
Details
Item - Timing Belts
Synchronous Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Powergrip GT4
Number of Teeth - Timing Belts
198
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Ethylene Elastomeric
Temp. Range
-40 to 120°C