Gates PowerGrip HTD Belts, 1216-8M-20 1216-8M-20
PowerGrip HTD Belts, 1216-8M-20 (Discontinued)
  • Mfr # 1216-8M-20
  • Zoro # G7868055
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1216-8M-20
Country of Origin
Belgium
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1216 mm
Height
6 mm
Top Width
20 mm
Details
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip HTD
Number of Teeth - Timing Belts
152
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Temp. Range
-30 to 100°C