Timing Belt, 14MGT-1568-37, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-1568-37
  • Zoro # G916090680
Key Features
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Top Width
37 mm
Tooth Location
One Side
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
14MGT-1568-37
Dimensions
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Top Width
37 mm
Pitch Length
1,568 mm
Details
Application
Tooth Location
One Side
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Color
Blue
Pitch
14 mm
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Item
Timing Belt
Number of Teeth
112
Belt Coating
Nylon
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Industry Number
14MGT-1568-37
Belt Material
Polyurethane
Tooth Shape
Curvilinear
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 14MGT-1568-37, Number of Teeth 112, Pitch 14 mm, Pitch Length 1,568 mm, Tooth Location One Side, Top Width 37 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber