Timing Belt, 14MGT-2310-68, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-2310-68
  • Zoro # G916090840
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tooth Shape
Curvilinear
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Number of Teeth
165
Pitch Length
2,310 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
14MGT-2310-68
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length
2,310 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Top Width
68 mm
Details
Tooth Shape
Curvilinear
Application
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Number of Teeth
165
Pitch
14 mm
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Industry Number
14MGT-2310-68
Tooth Location
One Side
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Belt Coating
Nylon
Item
Timing Belt
Belt Material
Polyurethane
Color
Blue
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts, Industry Number 14MGT-2310-68, Number of Teeth 165, Pitch 14 mm, Pitch Length 2,310 mm, Tooth Location One Side, Top Width 68 mm, Application Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size Urethane Carbon, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F