Timing Belt, 14MGT-3920-90, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-3920-90
  • Zoro # G916090130
Top Width
90 mm
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Number of Teeth
280
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
14MGT-3920-90
Top Width
90 mm
Pitch Length
3,920 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Details
Resistance Properties
Belt Series
Number of Teeth
280
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Belt Coating
Nylon
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Pitch
14 mm
Industry Number
14MGT-3920-90
Tooth Location
One Side
Tooth Shape
Curvilinear
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Color
Blue
Belt Material
Polyurethane
Item
Timing Belt
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 14MGT-3920-90, Number of Teeth 280, Pitch 14 mm, Pitch Length 3,920 mm, Tooth Location One Side, Top Width 90 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber