Timing Belt, 1536-3MGT-15
  • Mfr # 1536-3MGT-15
  • Zoro # G816064200
/ea
Key Features
Top Width
15 mm
Industry Number
1536-3MGT-15
Material
Neoprene
Pitch Length
1,536 mm
Tooth Shape
Modified Curvilinear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1536-3MGT-15
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
15 mm
Pitch Length
1,536 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Item
Timing Belt
Industry Number
1536-3MGT-15
Material
Neoprene
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Belt Series
PowerGrip(R) GT(R)3 Belts
Number of Teeth
512
Application
Appliances, Business Machines, Servomotor Drives
Pitch
3 mm
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Color
Black
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Tooth Location
One Side
Belt Material
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)3, Industry Number 1536-3MGT-15, Number of Teeth 512, Pitch 3 mm, Pitch Length 1,536 mm, Tooth Location One Side, Top Width 15 mm, Application Appliances, Office Machinery, Robotics, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Modified Curvilinear