Timing Belt, 3400-20M-340, Curvilinear
  • Mfr # 3400-20M-340
  • Zoro # G916212266
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Black
Top Width
340 mm
Application
Machine Tool, Paper & Textile
Tooth Shape
Curvilinear
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3400-20M-340
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
340 mm
Pitch Length
3,400 mm
Belt Trade Size
HTD
Details
Color
Black
Application
Machine Tool, Paper & Textile
Tooth Shape
Curvilinear
Item
Timing Belt
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Belt Material
Neoprene
Belt Series
PowerGrip(R) HTD(R) Timing Belts
Tooth Location
One Side
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Industry Number
3400-20M-340
Number of Teeth
170
Pitch
20 mm
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) HTD(R), Industry Number 3400-20M-340, Number of Teeth 170, Pitch 20 mm, Pitch Length 3,400 mm, Tooth Location One Side, Top Width 340 mm, Application Machine Tools, Paper Industry, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size HTD, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Curvilinear