Timing Belt, 3800-20M-230, Curvilinear
  • Mfr # 3800-20M-230
  • Zoro # G116064054
/ea
See details
Key Features
Top Width
230 mm
Industry Number
3800-20M-230
Pitch Length
3,800 mm
Pitch
20 mm
Tooth Shape
Curvilinear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3800-20M-230
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
230 mm
Pitch Length
3,800 mm
Belt Trade Size
HTD
Details
Industry Number
3800-20M-230
Item
Timing Belt
Pitch
20 mm
Tooth Shape
Curvilinear
Number of Teeth
190
Application
Machine Tool, Paper & Textile
Belt Material
Neoprene
Belt Series
PowerGrip(R) HTD(R) Timing Belts
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Color
Black
Tooth Location
One Side
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) HTD(R), Industry Number 3800-20M-230, Number of Teeth 190, Pitch 20 mm, Pitch Length 3,800 mm, Tooth Location One Side, Top Width 230 mm, Application Machine Tools, Paper Industry, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size HTD, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Curvilinear