Timing Belt, 8MGT-2200-21, Curvilinear
  • Mfr # 8MGT-2200-21
  • Zoro # G016090221
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Belt Material
Polyurethane
Color
Blue
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Pitch
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8MGT-2200-21
Country of Origin
United States
Dimensions
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Top Width
21 mm
Pitch Length
2,200 mm
Details
Belt Material
Polyurethane
Color
Blue
Belt Series
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Pitch
8 mm
Belt Coating
Nylon
Industry Number
8MGT-2200-21
Tooth Shape
Curvilinear
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Number of Teeth
275
Item
Timing Belt
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Tooth Location
One Side
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 8MGT-2200-21, Number of Teeth 275, Pitch 8 mm, Pitch Length 2,200 mm, Tooth Location One Side, Top Width 21 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber