Timing Belt, 8MGT-2400-12, Curvilinear
  • Mfr # 8MGT-2400-12
  • Zoro # G516090158
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Blue
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Pitch Length
2,400 mm
Number of Teeth
300
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8MGT-2400-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length
2,400 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Top Width
12 mm
Details
Color
Blue
Resistance Properties
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Item
Timing Belt
Number of Teeth
300
Tooth Location
One Side
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Tooth Shape
Curvilinear
Pitch
8 mm
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Industry Number
8MGT-2400-12
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Belt Coating
Nylon
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Belt Material
Polyurethane
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 8MGT-2400-12, Number of Teeth 300, Pitch 8 mm, Pitch Length 2,400 mm, Tooth Location One Side, Top Width 12 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber