Timing Belt, TP2100-14MGT-85
  • Mfr # TP2100-14MGT-85
  • Zoro # G716211964
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Industry Number
TP2100-14MGT-85
Color
Black
Top Width
85 mm
Belt Trade Size
GT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TP2100-14MGT-85
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
85 mm
Belt Trade Size
GT
Pitch Length
2,100 mm
Details
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Industry Number
TP2100-14MGT-85
Color
Black
Belt Material
Neoprene
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Number of Teeth
150
Item
Timing Belt
Pitch
14 mm
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Tooth Location
Two Sides
Application
Rotation Reversal Systems, Synchronization of Driven Shafts
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Belt Series
PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R) Timing Belts
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R), Industry Number TP2100-14MGT-85, Number of Teeth 150, Pitch 14 mm, Pitch Length 2,100 mm, Tooth Location Two Sides, Top Width 85 mm, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Modified Curvilinear