  • Mfr # LED12DP30LRW930/40
  • Zoro # G112923874
Voltage
120V AC
Watts
12 W
Bulb Shape
PAR30L
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LED12DP30LRW930/40
Length
4 2/3 in
Overall Length
4 2/3 in
Bulb Dia.
3 3/4 in
Voltage
120V AC
Watts
12 W
Bulb Shape
PAR30L
Color Temperature
3000K
Lumens
1,050 lm
Rated Life
25,000 hr
Color Rendering Index
90
Standards
cULus, ENERGY STAR, CEC Title 20
Three-Way
No
Bulb Finish
Clear
Bulb Beam Angle
40 Degrees
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb Power Source
Direct Wired
Light Distribution
Flood
Bulb Designation
LED12DP30LRW930/40
Rough Service
Color Selectable
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Incandescent Wattage Equivalency
75 W