Current Miniature Incand. Bulb, 24PSB, 2.0W, T2, 24V TEL/24PSB
Miniature Incand. Bulb, 24PSB, 2.0W, T2, 24V (Discontinued)
  • Mfr # TEL/24PSB
  • Zoro # G1078262
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TEL/24PSB
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Max Overall Bulb Length
1-7/64"
Light Bulb Dia.
1/4"
Max. Overall Bulb Length
1-7/64"
Overall Length
1 1/8 in
Bulb Dia.
1/4 in
Details
Light Technology
Incandescent
Bulb Shape
T2
Bulb Base Type
Telephone Slide No. 5
Wattage Equivalency
2W INC
Watts
2W
Bulb Type
Miniature
Bulb Amps
73mA
Average Bulb Life
10,000 hr.
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
Bulb Primary Application
Telephone
Trade Number
24PSB
Voltage
24V AC
Lighting Technology
Incandescent
Item
Incandescent Bulb
Lamp Type
Overall Bulb Shape
T
Amps
73 mA
Overall Bulb Base Type
Tel. Slide
Rated Life
10,000 hr
Dimmable
No
Color Tuning
No
Description
Incandescent Bulb, Bulb Base Type Telephone Slide No. 5, Bulb Shape T2, Light Technology Incandescent, Trade Number 24PSB, Voltage 24V AC, Watts 2W, Rated Life 10,000 hr, Dimmable No, Overall Length 1 1/8 in, Standards Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards