  • Mfr # LED22DA21/827
  • Zoro # G112926226
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
22 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A21
Bulb Housing
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LED22DA21/827
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Length
5 2/3 in
Overall Length
5 2/3 in
Bulb Dia.
2 5/8 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
22 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A21
Bulb Housing
Polycarbonate
Color Temperature
2700K
Dimmable
Yes
Lumens
2,610 lm
Rated Life
15,000 hr
Light Technology
LED
Standards
CEC Title 20, cULus, ENERGY STAR
Bulb Designation
LED22DA21/827
For Enclosed Fixtures
No
Light Distribution
Omnidirectional
Color Rendering Index
80
Shatter-Resistant
No
Bulb Finish
Frosted
Three-Way
Light Color
White
Rough Service
Bulb Power Source
Plug and Play
Lumen Selectable
Color Selectable
UL 1993 Environmental Rating
Wet Location
Incandescent Wattage Equivalency
150 W