  • Mfr # LED13BDT8/U6/835
  • Zoro # G401259660
Bulb Shape
T8
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Wattage Equivalency
28/32W LFL
Watts
13 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LED13BDT8/U6/835
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Length
22 1/2 in
Bulb Dia.
1 in
Bulb Bend Radius
6 in
Bulb Shape
T8
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Wattage Equivalency
28/32W LFL
Watts
13 W
Shatter-Resistant
No
Light Color
White
Voltage
120 to 277V AC
Bulb Start Type
Instant
Bulb Housing
Glass
Light Distribution
Omnidirectional
Bulb Operating Temp. Range
-20 Degrees to 45 Degrees C
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb Designation
LED13BDT8/U6/835
Dimmable
No
Trade Number
LED13BDT8/U6/835
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
For Use With
U-Bend Fluorescent Fixtures
High Output
Rough Service
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Standards
cULus
Item
U-Shaped LED Bulb
Includes
No Accessories Included
Lumens
1,800 lm
Bulb Primary Application
General Purpose
Bulb Power Source
Direct Wired
Rated Life
50,000 hr
Color Rendering Index
80
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Energy Star Compliant
Color Temperature
3500K
Color Tuning
CA Title 20 Compliant
Dimming Type
No Dimming
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Incandescent Wattage Equivalency
28 W, 32 W
Lumen Selectable
Bulb UL Type
Type B
Color Selectable
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Dimming Method
No Dimming
Description
U-Shaped LED Bulb, Trade Number LED13BDT8/U6/835, Bulb Housing Glass, Bulb Shape T8, Incandescent Wattage Equivalency 28 W, 32 W, Lumens 1,800 lm, Shatter-Resistant No, Bulb Bend Radius 6 in, Watts 13 W, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Color Temperature 3500K, Color Rendering Index 80, Color Selectable No, Dimmable No, Light Technology LED, Lumen Selectable No, Overall Length 22 1/2 in, Bulb UL Type Type B, Voltage 120 to 277V AC, Rough Service No, Standards cULus