  • Mfr # LED11ET8/G/3/835/CVG
  • Zoro # G701209709
Voltage
120 to 277V AC
Watts
11 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass/Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LED11ET8/G/3/835/CVG
Dimensions
Length
36 in
Nominal Length
3 ft
Bulb Manufacturers Warranty Length
7 yr
Overall Length
36 in
Bulb Dia.
1 in
Details
Item
Linear LED Bulb
Voltage
120 to 277V AC
Watts
11 W
Bulb Base Type
Medium Bi-Pin (G13)
Bulb Shape
T8
Bulb Housing
Glass/Polycarbonate
Color Temperature
3500K
Lumens
1,450 lm
Rated Life
70,000 hr
Light Technology
LED
Wattage Equivalency
18 W LFL
Shatter-Resistant
Yes
Lighting Certification
Unrated
Light Color
White
For Enclosed Fixtures
Bulb Designation
LED11ET8/G/3/835CVG
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Bulb Primary Application
General Purpose
Standards
cULus Classified, NSF Rated
Bulb Start Type
Instant
Bulb Power Source
Plug and Play
Color Rendering Index
80
Bulb Operating Temp. Range
-20 Degrees to 40 Degrees C
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Bulb UL Type
Type A
Dimming Type
No Dimming
Dimming Method
No Dimming
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Incandescent Wattage Equivalency
25 W
Color Selectable
No
Maximum Operating Temperature
113 Degrees F
Description
Linear LED Bulb, Bulb Base Type Medium Bi-Pin (G13), Bulb Housing Glass/Polycarbonate, Bulb Shape T8, Color Rendering Index 80, Color Temperature 3500K, Incandescent Wattage Equivalency 25 W, Lumens 1,450 lm, Nominal Length 3 ft, Shatter-Resistant Yes, Watts 11 W, Color Selectable No, Light Technology LED, Bulb UL Type Type A, Voltage 120 to 277V AC, Standards cULus Classified, NSF Rated, UL 1993 Environmental Rating Damp Location, Overall Length 36 in, Bulb Manufacturers Warranty Length 7 yr