  • Mfr # F13DBX23/827/ECO
  • Zoro # G1642435
/ea
Key Features
Voltage
Ballast Dependent
Watts
13 W
Bulb Base Type
2-Pin (GX23-2)
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F13DBX23/827/ECO
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Length
4 3/4 in
Bulb Dia.
1/2 in
Nominal Length
4.7 in
Details
Item
Compact Fluorescent Bulb
Voltage
Ballast Dependent
Watts
13 W
Bulb Base Type
2-Pin (GX23-2)
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
Color Temperature
2700K
Dimmable
No
Lumens
810 lm
Rated Life
12,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Bulb Start Type
Preheat
Shatter-Resistant
No
Color Rendering Index
82
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, TCLP Compliant
Bulb Designation
F13DBX23/827/ECO
Bulb Primary Application
General Purpose
Light Appearance
2700 to 2999K, Soft White
Bulb Power Source
Plug and Play
Rough Service
Three-Way
Bulb Minimum Starting Temperature
25 Degrees F
Color Tuning
Light Color
White
Bulb Finish
Frosted
Incandescent Wattage Equivalency
60 W
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 2-Pin (GX23-2), Bulb Finish Frosted, Trade Number F13DBX23/827/ECO, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 2700K, Incandescent Wattage Equivalency 60 W, Lumens 810 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 13 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable No, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White