  • Mfr # F18DBX/827/ECO4P
  • Zoro # G2185373
/ea
Key Features
Voltage
Ballast Dependent
Watts
18 W
Bulb Base Type
4-Pin (G24q-2)
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
F18DBX/827/ECO4P
Country of Origin
China
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Length
5 3/4 in
Bulb Dia.
1/2 in
Nominal Length
5.8 in
Details
Item
Compact Fluorescent Bulb
Voltage
Ballast Dependent
Watts
18 W
Bulb Base Type
4-Pin (G24q-2)
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
Color Temperature
2700K
Dimmable
Yes
Lumens
1,250 lm
Rated Life
17,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Bulb Start Type
Rapid
Bulb Designation
F18DBX/827/ECO4P
Light Appearance
2700 to 2999K, Warm White
Color Rendering Index
82
Shatter-Resistant
No
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, TCLP Compliant
Bulb Primary Application
General Purpose
Three-Way
No
Rough Service
Bulb Power Source
Plug and Play
Bulb Minimum Starting Temperature
32 Degrees F
Color Tuning
Incandescent Wattage Equivalency
65 W
Bulb Finish
Frosted
Light Color
White
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 4-Pin (G24q-2), Bulb Finish Frosted, Trade Number F18DBX/827/ECO4P, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 2700K, Incandescent Wattage Equivalency 65 W, Lumens 1,250 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 18 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable Yes, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White