  • Mfr # F18DBX/835/ECO
  • Zoro # G1085472
Watts
18 W
Bulb Base Type
2-Pin (G24d-2)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F18DBX/835/ECO
Overall Length
6 1/8 in
Nominal Length
6.1 in
Watts
18 W
Bulb Base Type
2-Pin (G24d-2)
Color Temperature
3500K
Rated Life
12,000 hr
Light Appearance
3000 to 3999K, Warm White
Bulb Designation
F18DBX/835/ECO
Bulb Start Type
Preheat
Bulb Minimum Starting Temperature
5 Degrees F
Color Tuning
Incandescent Wattage Equivalency
65 W
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 2-Pin (G24d-2), Bulb Finish Frosted, Trade Number F18DBX/835/ECO, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 3500K, Incandescent Wattage Equivalency 65 W, Lumens 1,250 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 18 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable No, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White