  • Mfr # F26DBX/827/ECO
  • Zoro # G1717353
/ea
Key Features
Voltage
Ballast Dependent
Watts
26 W
Bulb Base Type
2-Pin (G24d-3)
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F26DBX/827/ECO
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Bulb Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Length
6 3/4 in
Bulb Dia.
1/2 in
Nominal Length
6.7 in
Details
Item
Compact Fluorescent Bulb
Voltage
Ballast Dependent
Watts
26 W
Bulb Base Type
2-Pin (G24d-3)
Bulb Shape
T4
Bulb Housing
Glass/Metal
Color Temperature
2700K
Dimmable
No
Lumens
1,710 lm
Rated Life
12,000 hr
Light Technology
Fluorescent
Light Appearance
2700 to 2999K, Soft White
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Standards
CA Title 24, TCLP Compliant
Bulb Designation
F26DBX/827/ECO
Color Rendering Index
82
Bulb Primary Application
General Purpose
Bulb Start Type
Preheat
Shatter-Resistant
No
Bulb Power Source
Plug and Play
Rough Service
Three-Way
Bulb Minimum Starting Temperature
16 Degrees F
Color Tuning
Light Color
White
Incandescent Wattage Equivalency
100 W
Bulb Finish
Frosted
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 2-Pin (G24d-3), Bulb Finish Frosted, Trade Number F26DBX/827/ECO, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 2700K, Incandescent Wattage Equivalency 100 W, Lumens 1,710 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 26 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable No, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White