  • Mfr # F26DBX/835/ECO
  • Zoro # G1779251
Watts
26 W
Bulb Base Type
2-Pin (G24d-3)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F26DBX/835/ECO
Overall Length
6 3/4 in
Nominal Length
6.7 in
Watts
26 W
Bulb Base Type
2-Pin (G24d-3)
Color Temperature
3500K
Lumens
1,710 lm
Rated Life
12,000 hr
Bulb Start Type
Preheat
Light Appearance
3000 to 3999K, Warm White
Bulb Designation
F26DBX/835/ECO
Bulb Minimum Starting Temperature
16 Degrees F
Incandescent Wattage Equivalency
100 W
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 2-Pin (G24d-3), Bulb Finish Frosted, Trade Number F26DBX/835/ECO, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 3500K, Incandescent Wattage Equivalency 100 W, Lumens 1,710 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 26 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable No, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White