  • Mfr # LED18D38W3930/25
  • Zoro # G3229392
/ea
Key Features
Voltage
1V
Watts
18W
Bulb Shape
PAR38
Dimmable
Yes
Lumens
1350
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LED18D38W3930/25
Country of Origin
China
Dimensions
Length
16.57 inches
Details
Item
LED 18W,PAR38,Med,E26,25D,Fl
Voltage
1V
Watts
18W
Bulb Base Type
Medium Screw
Bulb Shape
PAR38
Color Temperature
3000K
Dimmable
Yes
Lumens
1350
Rated Life
25,000 hr
Light Technology
LED
Light Distribution
Narrow Flood, 25 Degrees Beam Angle
Type
Flood and Spot
Light Appearance
3000K, White
Bulb Beam Angle
25°
Color Rendering Index
92
Wattage Equivalency
3800W HAL
Indoor/Outdoor Usage
Indoor and outdoor Floodlight
Description
LED 18W,PAR38,Med,E26,25D,Fl