  • Mfr # LED12LS2/850
  • Zoro # G5005010
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
12 W
Bulb Shape
A19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LED12LS2/850
Overall Length
5 1/3 in
Bulb Dia.
1 3/4 in
Length
4-29/16 in
Voltage
120V AC
Watts
12 W
Bulb Shape
A19
Color Temperature
5000K
Lumens
1,250 lm
Rated Life
15,000 hr
Light Technology
LED
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR
Color Rendering Index
80
Energy Star Compliant
Yes
Rough Service
No
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 104 Degrees F
Bulb Finish
Frosted
Standards
cULus
High Output
Bulb Power Source
Direct Wired
Light Distribution
Omnidirectional
Light Appearance
5000K and Above, Daylight
Type
Standard
Bulb Type
Standard
Bulb Beam Angle
240 Degrees
Wattage Equivalency
75W INC/18 to 20W CFL
For Enclosed Fixtures
Bulb Primary Application
General Purpose
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Three-Way
Bulb Designation
LED12LS2/850
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Shatter-Resistant
Dimming Type
No Dimming
Dimming Method
No Dimming
Lighting Certification
ENERGY STAR
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Incandescent Wattage Equivalency
40 W