  • Mfr # LED15LS2/827
  • Zoro # G5005001
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
15 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LED15LS2/827
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Overall Length
5 1/3 in
Bulb Dia.
1 3/4 in
Length
4-29/16 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
15 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
A19
Bulb Housing
Polycarbonate
Color Temperature
2700K
Lumens
1,600 lm
Rated Life
15,000 hr
Light Technology
LED
Type
Standard
Bulb Type
Standard
Bulb Operating Temp. Range
-4 Degrees to 104 Degrees F
Bulb Beam Angle
240 Degrees
For Enclosed Fixtures
No
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR
Bulb Primary Application
General Purpose
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Energy Star Compliant
Yes
Rough Service
Three-Way
High Output
Color Rendering Index
80
Standards
cULus
Light Distribution
Omnidirectional
Bulb Finish
Frosted
Wattage Equivalency
100W INC/23 to 26W CFL
Bulb Designation
LED15LS2/827
Bulb Power Source
Direct Wired
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
Light Appearance
2700-2999K, Soft White
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Shatter-Resistant
Light Color
White
Lighting Certification
ENERGY STAR
Dimming Type
No Dimming
Dimming Method
No Dimming
UL 1993 Environmental Rating
Damp Location
Incandescent Wattage Equivalency
100 W