  • Mfr # THHQL21100
  • Zoro # G1060035
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
THHQL
AC Voltage Rating
120/240V AC
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
THHQL21100
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Frame Size
THQ
Width
1 in
Depth
2-3/8 in
Height
3-9/32 in
Min. Wire Size
6 AWG
Max. Wire Size
4 AWG
Length
3.28 in
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
THHQL
Amps
100A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
120/240V AC
Circuit Breaker Type
High Interrupting
Phase
1
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
22kA at 120/240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
Not Rated
For Use With
Power Mark Gold Load Centers and AQ Lighting Panels
Standards
UL Listed
Compatible Panelboard/Load Center Series
AQ
Voltage
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 100 A, AC Voltage Rating 120/240V AC, Circuit Breaker Type High Interrupting Capacity, Number of Poles 2, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Plug In, Compatible Panelboard/Load Center Series AQ, Phase Single, Series THHQL, Max. AIR Rating 22kA at 120/240V AC, For Use With Power Mark Gold Load Centers and AQ Lighting Panels, Terminal Connection Lug, Frame Size THQ, Length 3.28 in, Width 1 in, Depth 2.38 in