  • Mfr # TEYL3110B
  • Zoro # G2801526
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
TEYL
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
277/480V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TEYL3110B
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
125A/TEY
Width
3 in
Depth
3-1/16 in
Height
5-1/4 in
Min. Wire Size
4 AWG
Max. Wire Size
2 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
TEYL
Amps
110A
Number of Poles
AC Voltage Rating
277/480V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Bolt On
Max. AIR Rating
65kA at 277/480V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC