  • Mfr # G460-1D03006420
  • Zoro # G3812938
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Detected
Carbon Dioxide, Carbon Monoxide, Hydrogen, Hydrogen Sulfide, Methane, Propane, VOC
Alarm Type
Audible, Vibrating, Visual
Alarm Setting
Adjustable
Battery Life
170 hr
Operating Temp. Range
-4 Degrees to 131 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
G460-1D03006420
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
2 61/64 in
Height
4 11/32 in
Overall Height
110 mm
Overall Depth
55 mm
Overall Width
75 mm
Details
Item
Multi-Gas Detector
Gas Detected
Alarm Type
Audible, Vibrating, Visual
Alarm Setting
Adjustable
Battery Life
170 hr
Operating Temp. Range
-4 Degrees to 131 Degrees F
Standards
Sensor Range
CH4 0 to 100% LEL, CO 0 to 300 ppm, CO2 0 to 5% v/v, H2S 0 to 100 ppm, LEL 0 to 100%, O2 0 to 25% v/v
IP Rating
IP67
Display Screen Type
LCD
Includes
Calibration Adapter, Charging Cradle, Wall Pack
Housing Color
Blue
Resolution
0.2% LEL, Carbon Dioxide 0.01% vol, Carbon Monoxide 1 ppm, Hydrogen Sulfide 0.1 ppm, Methane 0.5%, Oxygen 0.1% vol
Features
Power Source
Battery
Number of Gases Detected
7
Display Type
Digital
Alarm Setting Adjustment
Adjustable Alarm Setting
Alert Type
Light, Sound
Mount Type
Portable/Handheld
Measurement Range
Carbon Dioxide 0 to 5% vol, Carbon Monoxide (0 to 300 ppm), Hydrogen Sulfide (0 to 100 ppm), LEL 0 to 100%, Methane 0 to 100% LEL, Oxygen (0 to 25% vol)