  • Mfr # HMYRM48BK
  • Zoro # G2193171
/ea
See details
Key Features
Dry Erase Product Grouping
Dry Erase Board
Board Properties
Magnetic
Dry Erase Height
48 in
Dry Erase Width
96 in
Board Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HMYRM48BK
Country of Origin
United States
Dimensions
Dry Erase Height
48 in
Dry Erase Width
96 in
Adjustable Height Range
Not Adjustable
Height
48"
Overall Height
48 in
Overall Width
96 in
Depth
1 5/8 in
Width
96"
Size
4’H x 8’W
Adjustable Height
Not Adjustable
Board Height - Side 1
48 in
Board Width - Side 1
96 in
Details
Dry Erase Product Grouping
Dry Erase Board
Board Properties
Magnetic
Item
Board Color
Black
Dry Erase Surface Type
Glass
Mounting/Mobility Type
Wall Mounted
Dry Erase Surface Finish
Gloss
Board Frame Material
No Frame
Includes
(4) Markers, Magnets, Accessory Holder, Eraser, Stand-Offs
Surface Finish
Gloss
Standards
BIFMA Certified, TAA Compliant
Corner Shape
Rounded
Color
Product Type
Includes Frame
Frame Not Included
Reversible
Not Reversible
Board Material - Side 1
Glass
Magnetic - Side 1
Interior/Exterior Use
Interior
Board Color - Side 1
Includes Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
Magnetic/Nonmagnetic
Description
Dry Erase Board, Board Properties Magnetic, Mounting/Mobility Type Wall Mounted, Board Color Black, Dry Erase Height 48 in, Dry Erase Width 96 in, Depth 1 5/8 in, Dry Erase Surface Finish Gloss, Adjustable Height Range Not Adjustable, Frame Color Not Applicable, Board Frame Material No Frame, Frame Material Not Applicable, Dry Erase Surface Type Glass, Corner Shape Rounded, Includes (4) Markers, Magnets, Accessory Holder, Eraser, Stand-Offs, Standards BIFMA Certified, TAA Compliant