  • Mfr # GV-R906XGAMINGOCICE-16GD
  • Zoro # G622807091
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Features
Triple-fan Cooler
Host Interface
PCI Express 5.0
Chipset Line
Radeon
Game Clock
2.78 GHz
Cooler Type
Active Cooler
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GV-R906XGAMINGOCICE-16GD
Country of Origin
China
Dimensions
Bus Width
128 bit
Height
1.6 in
Width
4.6 in
Length
11.1 in
Details
Features
Triple-fan Cooler
Host Interface
PCI Express 5.0
Chipset Line
Radeon
Game Clock
2.78 GHz
Cooler Type
Active Cooler
Memory Technology
GDDR6
Package Contents
Radeon RX 9060 XT GAMING OC ICE 16G Graphic Card, VGA manual
API Supported
DirectX 12, OpenGL 4.6
AI-powered
Yes
Number of Monitors Supported
3
HDMI
Yes
GPU Boost Clock
3.32 GHz
DisplayPort
Load Capacity (Watt)
450 W