  • Zoro # G8215115
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Capacity
2 L
Voltage
115 V AC
Includes
4 ft 2-Wire Cord and Locking Connector
Max. Temp.
400 Degrees C
Wattage
500
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
100B TM110
Zoro #
G8215115
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
6 in
Power Cord Length
4 ft
Overall Diameter
10 in
Details
Item
Heating Mantle
Capacity
2 L
Voltage
115 V AC
Includes
Max. Temp.
400 Degrees C
Wattage
500
For Use With
60AG03, 60AG04, 60AG05
Housing Material
Aluminum
Includes Controller
Controller Not Included
Temperature - Maximum
Plug Type
NEMA 5-15P
Compatible Product Type
PID Control, Timed Output Control, Voltage Dimmer
Requires Controller
Controller Required
Wattage - Maximum
500 W