  • Mfr # KP1022-INS
  • Zoro # G4790256
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Capacity
22 to 10 AWG
Overall Length
9 3/4 in
Handle Type
Insulated
Insulated
Yes
Application
For Crimping Insulated And Non-Insulated Splices, Disconnects, And Wire Joints
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KP1022-INS
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Length
9 3/4 in
Tool Length
Minimum Compatible Wire Size
22 AWG
Maximum Compatible Wire Size
10 AWG
Details
Item
Dieless Crimper
Capacity
22 to 10 AWG
Handle Type
Yes
Application
Features
Safety Orange Handles, Two-Layer Insulation Provides Flame and Impact Resistance, Hand Guards
Max. Crimping Force
Not Rated
For Use With
1000V Insulated and Non-Insulated Splices and Terminals, Connectors, Disconnects, and Wire Joints
Cuts
Adjustable
Manual
Standards
ASTM F1505-07
Strips
No
Primary Crimping Application
Electrical Wire and Cable
Replacement Die Code
None
Insulated / Uninsulated
Type
Insulated Terminal
Voltage Rating
1,000 V
Tool Weight
1.05 lb
Compatible Terminal Type
Crimper Style
Insulated Terminal
Adjustability
Manual
Compatible Connector Type
Insulated and Non-Insulated Terminals and Connectors
Minimum Crimping Capacity
22 AWG
Grip Style
Deluxe Cushion
Includes Wire Cutter
Replacement Die Part Number
None
Maximum Crimping Capacity
10 AWG
Includes Crimping Die
No
Maximum Crimping Force
Not Rated
Crimping Capacity
10 AWG, 12 AWG, 14 AWG, 16 AWG, 18 AWG, 20 AWG, 22 AWG
Includes Wire Stripper
Description
This Greenlee KP1022-INS Dieless Crimper is the ideal tool for stripping and crimping wires. It has safety orange handles that provide protection against sparks, flames and impact. The two-layer insulation provides flame and impact resistance, while the hand guards protect your hands from cuts and scrapes. This dieless crimper can strip 22 to 10 AWG wire, making it a versatile tool in your kit. With its 9 3/4 in length, this wire stripper is easy to use with one hand. Its molded handle provides a comfortable grip while you work on projects. If you are looking for a quality wire stripper that will make jobs easier, this Greenlee KP1022-INS Dieless Crimper is the tool for you.